Menu Zamknij

TopBuilder 2020 za Osiedle Ja_Sielska! Wywiad z Robertem Jędrzejowskim – prezesem Grupy Pekabex

„Jesteśmy świadkami zupełnie nowych mechanizmów międzyludzkich, ważnych i szybkich przemian w świecie. Za nowym stylem życia muszą nadążyć również miejsca, w których żyjemy: być bardziej ekologiczne, ułatwiające wybory mieszkańców lubiących sąsiedzkie towarzystwo lub preferujących domowe zacisze. I właśnie na Ja_Sielskiej jest to zupełnie nowe podejście” – mówi Robert Jędrzejowski, prezes Grupy Pekabex, laureata tegorocznej nagrody TopBuilder 2020 za Osiedle Ja_Sielska

 

Co takiego ma to Osiedle, że zostało wyróżnione tak ważną nagrodą w branży budowlanej?

Nasze Osiedle wygrało w konkursie, bo ma piękną, przemyślaną, inspirowaną Skandynawią architekturę i solidne rozwiązania technologiczne.

Wiele osób przeniosło swój tryb życia w 2020 r. do warunków domowych i dopiero wtedy zwróciło uwagę na cechy swoich mieszkań. Sprawdzili: czy zapewniły im najlepsze warunki do codziennego życia? W czasie pandemii klienci poszukiwali też większych metraży – znaczenie ma dostępna liczba pokoi. Praca zdalna zweryfikowała ich oczekiwania, wiele osób pracuje zdalnie i odczuwa potrzebę posiadania swojego gabinetu. Choć wcześniej nie interesowali się technologią, w jakiej budowaliśmy nasze Osiedle, okazała się nie mniej ważna niż inne kryteria doboru: okolica, skomunikowanie, strona świata, dobra cena.

Dużo lepsze wyciszenie wnętrza i izolacyjność cieplna są zapewnione przez użycie innowacyjnych ścian prefabrykowanych, mimo że są cieńsze, co z kolei daje większą powierzchnię mieszkań. Montaż konstrukcji trwał tylko 9 tygodni, a na placu budowy działały małe profesjonalne ekipy.

To wszystko jednak tylko techniczne szczegóły – a nie mniej ważne są ekologia i nasz wkład w stworzenie małej lokalnej społeczności.

Robiliście więcej niż tylko budowa: wydarzenia dla sąsiadów, kilka stref integracji i relaksu.

Od lat budujemy osiedla w Skandynawii, ich obserwacja jest bardzo inspirująca. Tam już etap projektowania jest znacznie dłuższy niż w Polsce, ma zawrzeć cały kontekst projektu: okolicę, tryb życia przyszłych mieszkańców, codzienne potrzeby użytkowe. Jest tam też nacisk na ekologię. My stworzyliśmy dla mieszkańców Ja_Sielskiej m.in. instrukcję ekologicznego użytkowania mieszkań.

Innym trendem jest umożliwianie większej interakcji sąsiadów. Budując osiedla chcemy tworzyć małą społeczność, bo ludzie coraz częściej są samotni, a chcą być jej częścią. Stół do gry w szachy otoczony zielenią, hamak, tablice do rysowania kredą, eventy integracyjne z muzyką na żywo, przy poczęstunkach zrobionych przez naszych mieszkańców. Nie trzeba wiele, żeby ludzie byli sobie bliżsi. I ta myśl będzie nam przyświecać także przy rozpoczynającym się trzecim etapie Osiedla Ja_Sielska.