Menu Zamknij

Wywiad z Magdaleną Olejarczyk, Specjalistą ds. Sprzedaży Mieszkań

Klienci, którzy rozważają zakup mieszkania w nowoczesnej technologii prefabrykacji mają wiele pytań. Często zdarza się, że to ich pierwsza styczność z tym zagadnieniem, więc nie wiedzą, czego się spodziewać. Czy lokale będą trwałe? Czy ściany są akustycznie dobre? Co z kwestią utrzymania temperatur wewnątrz? Te i inne pytania zadaliśmy Magdalenie Olejarczyk z Biura Sprzedaży Osiedla Ja_Sielska w Poznaniu, która rozwiewa wszelkie wątpliwości.

Na początek powiedz jaki jest największy atut mieszkań w technologii prefabrykowanej? Dlaczego na wzór skandynawski coraz więcej mieszkań jest tak budowane w Polsce?

Magdalena Olejarczyk/ Biuro Sprzedaży Ja_Sielska: Niewątpliwie jest to krótki termin oczekiwania na mieszkanie, dzięki czemu Klienci, którzy posiłkują się kredytem, będą krócej płacić odsetki od kredytu oraz ubezpieczenie pomostowe. Klienci, którzy wynajmują mieszkanie w oczekiwaniu na własne, krócej płaca za najem, ponieważ szybko dostają do użytku nowo zakupione.

Warto również podkreślić ich ekologiczny charakter. Na samej budowie przede wszystkim nie ma zanieczyszczeń terenu odpadami budowlanymi, gdyż elementy przyjeżdżają z fabryki gotowe do montażu. Dzięki temu sama budowa jest bardzo „czysta”, nie ma chociażby problemu przerzucanego przez wiatr styropianu, używanego na innych budowach do ocieplenia budynków.

Co również ważne dla Klientów, ponieważ nie mamy tynków w lokalach – nie wprowadzamy dodatkowej wody do ich przygotowania, ściany przyjeżdżają z fabryki suche. Dzięki temu w mieszkaniach nie ma problemu z odparowywaniem i wilgocią. Bardzo szybko można wykonywać prace wykończeniowe, bez czekania aż wyschną tynki. Praktycznie od razu można kłaść nawet drewniane podłogi.

 

A jak wygląda kwestia przegród w mieszkaniach? Czy zapewniają one odpowiednie parametry akustyczne, cieplne?

M.O.: Przegrody zastosowane w blokach na osiedlu Ja_Sielska spełniają normy akustyczne obowiązujące od 2021 roku – to bardzo dobre parametry, które sprawiają, że nie przeszkadzają nam odgłosy sąsiadów zza ściany. Wszystkie ściany obwodowe mieszkania są prefabrykowane, dzięki czemu całe mieszkanie jest wyciszone. Wysokie parametry cieplne natomiast pozwalają zmniejszyć rachunki za ogrzewanie zimą, a latem sprawiają, że mieszkania nie przegrzewają się i utrzymują przyjemny chłód bez używania klimatyzacji.

 

Jak wygląda kwestia układu mieszkań – czy można wprowadzać jakieś zmiany?

M.O.: Zmian możemy dokonywać w obrębie ścianek działowych. Jeśli Klient ma takie życzenie, to możemy połączyć dwa sąsiadujące pokoje lub w przypadku małych mieszkań tworzyć tzw. „open space”.

 

Jak wyglądają bloki w tej technologii z upływem czasu? Czy są trudniejsze w utrzymaniu w czystości?

M.O.: Absolutnie nie! Elewacja wytwarzana jest z bardzo trwałych materiałów odpornych na zużycie i zabrudzenia. Elewacje budynków z pierwszego etapu niczym nie odbiegają od nowych elewacji z etapu drugiego. Zupełnie nie widać po nich upływu czasu, a są wystawiane na czynniki zewnętrzne już od dwóch lat. Dbanie o ich czystość będzie dla administratorów bardzo łatwe – zabrudzenia wystarczy przemywać strumieniem wody.

 

Dziękujemy za rozmowę!